Školský poriadok
Školský poriadok materskej školy je vypracovaný v zmysle zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (Školský zákon) a vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 541/2021 o materskej škole, s prihliadnutím na špecifické podmienky Materskej školy Olšovany na adrese Olšovany 56.
Nedodržanie školského poriadku môže mať za následok ústne a písomné upozornenie a následne predčasné ukončenie predprimárneho vzdelávania dieťaťa v MŠ.
Materská škola Olšovany je v zriaďovateľskej pôsobnosti obce Olšovany a je bez právnej subjektivity. Ide o jednotriednu materskú školu, ktorá zabezpečuje celodennú výchovu a vzdelávanie deťom spravidla vo veku od 3 do 6 rokov a deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Kapacita materskej školy je 17 detí. Materská škola poskytuje deťom aj možnosť poldenného pobytu.
Práva a povinnosti detí a rodičov
Práva detí
- Rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu
- Bezplatné vzdelanie pre deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie v materskej škole povinné
- Vzdelanie v štátnom jazyku a v materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom v školskom zákone.
- Individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti, možnosti a zdravotný stav.
- Úctu jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti.
- Poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním.
- Výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí.
- Organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotného stavu a v súlade so zásadami psychohygieny.
- Úctu k svojej osobe a zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu.
- Individuálne vzdelávanie za podmienok ustanovených školským zákonom
- Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami alebo žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.
Povinnosti detí
- Neobmedzovať svojim konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní.
- Dodržiavať školský poriadok MŠ a ďalšie vnútorné predpisy
- Chrániť pred poškodením majetok MŠ a majetok, ktorý využíva na výchovu a vzdelávanie.
- Konať tak, aby neohrozovalo svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb, zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní.
- Ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov MŠ.
- Rešpektovať pokyny zamestnancov MŠ, ktoré sú v súlade so všeobecne známymi, právnymi predpismi, vnútornými predpismi a dobrými mravmi.
Práva zákonných zástupcov
- Vybrať pre svoje dieťa MŠ, ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa zákona, zodpovedajúcu schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru a národnosti.
- Žiadať, aby v rámci výchovy a vzdelávania v MŠ poskytovali deťom informácie a vedomosti v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona.
- Oboznámiť sa so vzdelávacím programom MŠ a školským poriadkom.
- Byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa.
- Na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa.
- Zúčastňovať sa na výchove a vzdelávaní po predchádzajúcom súhlase riaditeľky MŠ.
- Vyjadrovať sa k vzdelávaciemu programu MŠ prostredníctvom rady školy.
Povinnosti zákonných zástupcov
- Vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v materskej škole a na plnenie školských povinností.
- Dodržiavať podmienky predprimárneho vzdelávania svojho dieťaťa, určené školským poriadkom.
- Dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
- Informovať materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémov alebo o iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.
- Absolvovať s dieťaťom diagnostické vyšetrenie, ak sa špeciálne výchovno- vzdelávacie potreby dieťaťa prejavili až po prijatí do materskej školy a je potrebné zmeniť formu vzdelávania deťaťa.
- Prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa školského zákona. Ak zákonný zástupca nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania svojho dieťaťa, oznámi riaditeľ materskej školy túto skutočnosť obci podľa §5 ods. 15 zákona 596/2003.
- Oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez zbytočného odkladu príčinu neprítomnosti dieťaťa. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa na súťažiach.
- Pravidelne uhrádzať príspevok za pobyt dieťaťa v MŠ.
- Nahradiť škodu, ktorú jeho dieťa úmyselne zavinilo.
- Predložiť škole lekárske potvrdenie, ak neprítomnosť dieťaťa z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako 5 po sebe nasledujúcich dní.
- Spolupracovať s pedagógmi.
- Oboznámiť sa so školským poriadkom a dodržiavať jeho podmienky.
- Neškodiť menu školy.
Pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov so zamestnancami materskej školy
- zákonný zástupca je povinný rešpektovať, že v čase od odovzdania dieťaťa službu konajúcej učiteľke až po prevzatie dieťaťa zákonným zástupcom (alebo ním splnomocnenou osobou) sa komunikácia s dieťaťom uskutočňuje len prostredníctvom príslušnej učiteľky, alebo riaditeľky
- zákonný zástupca je povinný rešpektovať, že počas pobytu v materskej škole dieťa nesmie používať mobilné elektronické zariadenia, prostredníctvom ktorých dochádza k prenosu údajov tretím osobám bez súhlasu osôb o ktorých sa údaje prenášajú (pedagogických zamestnancov aj nepedagogických zamestnancov materskej školy a detí prijatých do materskej školy)
- zákonný zástupca je povinný všetky veci súvisiace s poskytovaním predprimárneho vzdelávania jeho dieťaťu riešiť interne, v materskej škole s učiteľkou a riaditeľkou, ktoré pracujú v triede, v ktorej je zaradené jeho dieťa
- zákonný zástupca je povinný zdržať sa znevažujúcich vyjadrení, statusov a komentárov na sociálnych sieťach týkajúcich sa pedagogickej činnosti materskej školy a riadenia materskej školy
- v prípade, ak zákonný zástupca bez predchádzajúcej dohody nevyzdvihne svoje dieťa z materskej školy do času ukončenia prevádzky materskej školy, materská škola bude kontaktovať postupne všetky osoby, ktoré majú poverenie na prevzatie dieťaťa. Ak ani žiadna z poverených osôb neprevezme dieťa, bude materská škola kontaktovať príslušné okresné riaditeľstvo policajného zboru, ktoré okrem výkonu svojich oprávnení disponuje aj kontaktom na príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorý je dosiahnuteľný aj mimo služobné času zamestnancov
- v prípade, ak má materská škola podozrenie, že zákonný zástupca opakovane preberá dieťa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, alebo ak sa u dieťaťa prejavia zmeny, nasvedčujúce zanedbávaniu riadnej starostlivosti, bude materská škola po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, v rámci všeobecnej oznamovacej povinnosti vyplývajúcej z § 7 ods. 1 zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele informovať o tejto skutočnosti príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
- počas konania o rozvode a úprave výkonu rodičovských práv a povinností bude materská škola dbať o riadne napĺňanie rodičovské práva a povinnosti až do rozhodnutia súdu tak, ako to bolo do podania návrhu na rozvod manželstva a úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu (napr. každý rodič má právo priviesť dieťa do materskej školy aj ho z nej vyzdvihnúť)
- pedagogickí zamestnanci materskej školy budú počas prebiehajúceho konania o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu zachovávať neutralitu vo svojich postojoch a vyjadreniach týkajúcich sa dieťaťa a v prípade potreby poskytnú nezaujaté, vecné a objektívne stanovisko len súdu, ak si ho od materskej školy písomne vyžiada, a obsah tohto písomného stanoviska neposkytnú ani jednému zákonnému zástupcovi
- materská škola bude rešpektovať to, že vykonateľnosť uznesenia o nariadení predbežného opatrenia nie je viazaná na jeho právoplatnosť, pretože toto uznesenie sa stáva právoplatné jeho doručením a márnym uplynutím lehoty na podanie odvolania; materská škola pritom rešpektuje skutočnosť, že aj napriek nariadeniu predbežného opatrenia rodičovské práva a povinnosti zostávajú zachované
- v prípade zverenia dieťaťa právoplatným rozhodnutím súdu len jednému zo zákonných zástupcov, ktorý zastupuje dieťa v bežných veciach, poskytne informáciu o tom, že materská škola bude riešiť všetky záležitosti týkajúce sa dieťaťa výhradne s rodičom, ktorý má dieťa v bežných veciach zastupovať
- výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského zákona musí byť v súlade s dobrými mravmi, a nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého dieťaťa, pretože v súlade s § 145 ods. 1 školského zákona, sa práva ustanovené školským zákonom zaručujú rovnako všetkým deťom v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelávaní ustanovenou zákonom č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov.
Prevádzka a vnútorný režim MŠ
Podmienky prijímania detí na predprimárne vzdelávanie
Na predprimárne vzdelávanie sa prijímajú deti podľa § 59 a 59a školského zákona. Pri prijímaní detí do materskej školy sa musia dodržiavať princípy:
- rovnoprávnosti prístupu k výchove a vzdelávaniu so zohľadnením výchovno-vzdelávacích potrieb jednotlivca a jeho spoluzodpovednosti za svoje vzdelávanie [§ 3 písm. d) školského zákona],
- inkluzívneho vzdelávania [§ 3 písm. e) školského zákona]
- zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie [§ 3 písm. f) školského zákona].
Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku; výnimočne možno prijať dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku.
Zákonné podmienky
- na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijíma dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné. Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa, ktoré dovŕši päť rokov veku do 31. augusta, t. j. dieťa podľa §28a ods. 1 školského zákona
- následne dieťa, ktoré pokračuje v plnení povinného predprimárneho vzdelávania
- následne dieťa, ktoré má právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie v materskej škole od školského roka, nasledujúceho po školskom roku, v ktorom dovŕši štvrtý rok veku (podľa § 3 písm. b, § 59b a § 161t ods. 1 školského zákona).
- do materskej školy sa deti prijímajú priebežne alebo pre nasledujúci školský rok. Priebežne, počas školského roka, sa deti prijímajú vtedy, ak je v materskej škole voľná kapacita.
- dieťa sa do materskej školy prijíma na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu. Zákonný zástupca spolu s písomnou žiadosťou o prijatie dieťaťa do materskej školy predkladá aj potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní
- žiadosť sa podáva v čase od 1. mája do 31. mája na formulári podľa vzoru, schváleného ministerstvom školstva a zverejneného na webovom sídle materskej školy.
- o prijatí dieťaťa do materskej školy rozhodne riaditeľ materskej školy do 15. júna, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa má predprimárne vzdelávanie dieťaťa začať
Ostatné podmienky prijímania detí na predprimárne vzdelávanie
V prípade zvýšeného záujmu o prijatie dieťaťa do materskej školy a voľnej kapacity sa na základe žiadostí zákonných zástupcov detí uprednostnia:
- súrodenci detí, ktoré budú pokračovať v predprimárnom vzdelávaní v našej materskej škole aj v nasledujúcom školskom roku
- výnimočne možno do materskej školy prijať aj dieťa od dvoch rokov veku, ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné potrebné podmienky (predovšetkým kapacitné podmienky)
- materská škola zohľadňuje individuálnu situáciu dieťaťa (napr. dieťa samoživiteľa; osirelé dieťa a pod.)
Povinné predprimárne vzdelávanie
- predprimárne vzdelávanie je povinné pre dieťa, ktoré dosiahne päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole
- povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole trvá jeden školský rok
- deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, sa na predprimárne vzdelávanie prijímajú prednostne
- povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa v materskej škole v obci, v ktorej má trvalý pobyt, teda v spádovej materskej škole, ak zákonný zástupca pre dieťa nevyberie inú materskú školu
Ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa v materskej škole
Ak dieťa plní povinné predprimárne vzdelávanie a neprítomnosť z dôvodu ochorenia trvá najviac 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne maximálne 14 vyučovacích dní počas mesiaca, ospravedlňuje ju škola na základe žiadosti zákonného zástupcu / zástupcu zariadenia. Tu je potrebné zdôrazniť, že ide o ospravedlnenie „z dôvodu ochorenia“, nie z akéhokoľvek dôvodu.
Potvrdenie od lekára sa vyžaduje na ospravedlnenie neprítomnosti
- a) viac ako 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, t.j. 8 a viac po sebe nasledujúcich vyučovacích dní
- b) súhrne viac ako 14 vyučovacích dní počas mesiaca, t.j. 15 a viac po sebe nasledujúcich vyučovacích dní
Ak ide o neprítomnosť dieťaťa trvajúcu 8 a viac po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo opakovanú (aj kratšiu) neprítomnosť počas mesiaca, ktorá súhrnne za celý mesiac presahuje 14 vyučovacích dní, 15. vyučovací deň a ďalšie vyučovacie dni neprítomnosti v príslušnom mesiaci ospravedlňuje škola len na základe žiadosti zákonného zástupcu / zástupcu zariadenia, ktorý predloží potvrdenie od lekára.
Mesiacom, počas ktorého môže materská škola ospravedlniť súhrnne najviac 14 dní bez predloženia lekárskeho potvrdenia, sa rozumie obdobie od prvého dňa neprítomnosti dieťaťa po deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom toho kalendárneho mesiaca, kedy sa začala neprítomnosť dieťaťa, napríklad od 7. októbra do 7. novembra bez ohľadu na to, či sú medzi týmito dňami víkendy, dni pracovného pokoja alebo dni prerušenia prevádzky materskej školy, teda nejde o 28/30/31 kalendárnych dní a ani o kalendárny mesiac (v príslušných ustanoveniach slovo „kalendárny“ nie je uvedené).
Ustanovenie vychádza zo štandardného počítania času v práve. Ak mesiac nemá deň, ktorý zodpovedá dňu, kedy začala lehota plynúť, lehota končí v posledný deň tohto mesiaca, napríklad od 30. januára do 28. februára. Obdobie ďalšieho príslušného mesiaca sa určuje začiatkom nasledujúcej neprítomnosti. Avšak, ak následná neprítomnosť trvá napríklad už od 4. novembra do 12. novembra, v súvislosti so sledovaným mesiacom od 7. októbra do 7. novembra, obdobie od 8. novembra sa sleduje ako nový mesiac.
Dieťa pokračujúce v povinnom predprimárnom vzdelávaní
- ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľ materskej školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.
- v tomto prípade zákonný zástupca odovzdá riaditeľovi podklady k rozhodnutiu:
písomný súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie
písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast
informovaný súhlas zákonného zástupcu
- ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole nedosiahne školskú spôsobilosť, začne najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole
Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
- ak sa do materskej školy prijíma dieťa, ktoré má zariadením výchovného poradenstva a prevencie zaradeného v sieti škôl a školských zariadení SR identifikované špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby (ďalej len „ŠVVP“), zákonný zástupca k žiadosti predloží:
– potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast,
– vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a
– odporúčanie všeobecného lekára pre deti a dorast
Individuálne vzdelávanie dieťaťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné
- individuálne (predprimárne) vzdelávanie sa chápe ako ekvivalent plnenia povinného predprimárneho vzdelávania
- dieťa pri plnení povinného predprimárneho vzdelávania formou individuálneho vzdelávania neprestáva byť dieťaťom kmeňovej materskej školy.
- formou individuálneho vzdelávania môže povinné predprimárne vzdelávanie plniť dieťa, ktorého:
– zdravotný stav mu neumožňuje plniť povinné predprimárne vzdelávanie v kmeňovej materskej škole (individuálne vzdelávanie zabezpečuje materská škola v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne).
– zákonný zástupca o to požiada materskú školu (individuálne vzdelávanie zabezpečuje rodič, materská škola určuje obsah vzdelávania a v mesiaci marec posudzuje, či sa plní obsah vzdelávania).
Oslobodenie dieťaťa od povinnosti dochádzať do materskej školy zo zdravotných dôvodov, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie
- ak má dieťa nepriaznivý zdravotný stav, ktorý mu neumožní vzdelávať sa až do pominutia dôvodov, môžu zákonní zástupcovia požiadať riaditeľa materskej školy o oslobodenie od povinnosti dochádzať do materskej školy
- k žiadosti podľa § 28a ods. 6 školského zákona priložia:
– písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a
– písomný súhlas zariadenia výchovného poradenstva a prevencie
- dieťaťu, ktoré má vydané rozhodnutie o oslobodení od povinnosti dochádzať do materskej školy zo zdravotných dôvodov, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie sa neposkytuje žiadne vzdelávanie ani v materskej škole, ani individuálnym vzdelávaním, až do pominutia dôvodov, pre ktoré došlo k oslobodeniu.
Predčasné ukončenie predprimárneho vzdelávania
O predčasnom ukončení predprimárneho vzdelávania môže riaditeľ rozhodnúť z týchto dôvodov:
- sústavné porušovanie školského poriadku zákonným zástupcom dieťaťa, napr. neplatenie poplatkov, pravidelné ignorovanie predkladania potvrdení o zdravotnom stave dieťaťa po chorobe, porušovanie dohodnutého času preberania dieťaťa z MŠ a iné zistenia riaditeľkou,
- zamlčanie vážneho ochorenia dieťaťa v čase prijímania dieťaťa do MŠ a v priebehu dochádzky (diagnostikované syndrómy, vážne ochorenia),
- nedostatočné zvládanie základných hygienických potrieb dieťaťa (pomočovanie, časté neudržanie stolice, časté odmietanie potravy, nechutenstvo, neprijímanie potravy počas celého dňa),
- zníženie adaptačnej schopnosti dieťaťa (psychický stres s následkami, napríklad zajakávanie, zníženie kvality zdravotného stavu, denný dlhotrvajúci plač, vzdor, vysoká agresivita voči deťom, psychická nepohoda a pod.) po dohode so zákonným zástupcom dieťaťa.
- V prípade, že počas dochádzky dieťaťa nastanú zdravotné alebo výchovno-vzdelávacie problémy, riaditeľ alebo triedny učiteľ vyzve rodičov k predloženiu vyjadrení od špecialistov (napr. detský psychológ, špeciálny pedagóg, psychiater, neurológ a pod.).
- V prípade, že rodič nebude spolupracovať s riaditeľkou ani pedagogickými zamestnancami, považuje sa to za porušenie školského poriadku a po písomnom upozornení môže mať za následok predčasné ukončenie dochádzky dieťaťa do MŠ.
Zápis do ZŠ
- O termíne zápisov do ZŠ informujú základné školy verejnými oznamami. Na zápis je povinný ísť rodič s dieťaťom v stanovenom termíne.
- Na zápis ide to dieťa, ktoré v príslušnom školskom roku, najneskôr do 31.8. dovŕši 6 rokov veku a to aj v prípade, že rodič uvažuje o pokračovaní v povinnom predprimárnom vzdelávaní. Zápis je povinný, v opačnom prípade ide o porušenie zákona.
- Na zápis môže ísť aj dieťa „poseptembrové“, pričom rodič predkladá žiadosť o predčasné zaškolenie dieťaťa a dokladuje ho potvrdeniami o spôsobilosti dieťaťa, ktorému vystaví príslušné centrum pedagogicko-psychologického poradenstva.
Prevádzka materskej školy a dochádzka dieťaťa do MŠ
- MŠ je v prevádzke v pracovných dňoch v dobe od 6,45 do 16,00
- v čase letných prázdnin je prevádzka MŠ prerušená z hygienických dôvodov spravidla na 5 týždňov. V tomto období vykonávajú prevádzkoví zamestnanci upratovanie a dezinfekciu priestorov, pedagogickí a ostatní zamestnanci podľa plánu dovoleniek čerpajú dovolenku.
- prerušenie letnej prevádzky oznámi riaditeľka MŠ spravidla dva mesiace vopred.
- počas ostatných školských prázdnin (jesenné, vianočné, jarné a veľkonočné) je MŠ v prevádzke na základe zisťovania záujmu zákonných zástupcov o dochádzku. Ak je počet detí nižší ako 10, rozhodne riaditeľ so súhlasom zriaďovateľa o prerušení prevádzky.
- rodič privádza dieťa do MŠ v čase od 6:45 do 8:00 a preberá si ho spravidla medzi 15:00 až 16:00 alebo počas obeda medzi 12:00 a 12:30 po dohode s učiteľkou. Medzi 8:00 a 15:00 je budova MŠ uzamknutá.
- pokiaľ z nevyhnutných prípadov rodič potrebuje priviesť dieťa neskôr, resp. si ho chce skôr vyzdvihnúť, je potrebné spôsob prebratia dieťaťa vopred dohodnúť s učiteľkou, prípadne telefonicky.
- ak rodič opakovane privádza dieťa po 8:00, porušuje tým školský poriadok.
- rodič je povinný dieťa odovzdávať osobne pedagógovi. Nepreberáme zodpovednosť za bezpečnosť dieťaťa, ktoré rodič poslal do MŠ samé, prípadne ho nechal v šatni bez dozoru. Rovnako je rodič povinný pri preberaní dieťaťa z MŠ prevziať dieťa od pedagóga v osobnom kontakte. Vyzdvihnutie dieťaťa napríklad zo školského dvora bez osobného kontaktu s pedagógom bude považované za hrubé porušenie školského poriadku.
Stretnutia s rodičmi
- Sú uskutočňované individuálne pri príchode a odchode detí z MŠ, tiež formou schôdzí RZ, triednych a školských akcií, alebo prostredníctvom oznamov a web stránky.
- Zamestnanci školy sú povinní dodržiavať mlčanlivosť o deťoch. Nepodávajú informácie žiadnym cudzím osobám. Telefónne čísla rodičov budú použité len v prípade súrneho kontaktu, napríklad ochorenie, úraz dieťaťa a pod.
- Na začiatku školského roka rodič dáva písomný súhlas na používanie osobných údajov dieťaťa pre interné spracovanie školského registra, na použitie osobných údajov a fotografií dieťaťa na internetovej stránke MŠ a na účasť dieťaťa na exkurziách, športových podujatiach a školských výletoch, organizovaných materskou školou podľa plánu práce školy.
Denný poriadok
6,45 | Začiatok prevádzky MŠ, schádzanie detí, Hry a hrové činnosti podľa výberu detí |
Ranný kruh, Pohybové a relaxačné cvičenia | |
8,45 – 9,15 | Činnosti zabezpečujúce životosprávu – desiata,
osobná hygiena |
Vzdelávacia činnosť korešpondujúca so ŠVP a ŠkVP | |
10,00 | Osobná hygiena, sebaobslužné činnosti, pobyt vonku |
Osobná hygiena | |
11,30 – 12,15 | Činnosti zabezpečujúce životosprávu – obed |
Príprava na odpočinok, osobná hygiena | |
Odpočinok | |
Samoobslužné činnosti, osobná hygiena | |
14,30 – 15,00 | Činnosti zabezpečujúce životosprávu – olovrant |
Hry a hrové činnosti podľa výberu detí, preberaní si detí rodičmi, pobyt vonku |
Organizácia v šatni
- Do šatne majú prístup zákonní zástupcovia a splnomocnené osoby v čase od 6,45 do 8:00 a v čase od 15:00 do 16:00. Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti.
- Rodičia sa počas prezliekania detí v šatni venujú dieťaťu, zodpovedajú za jeho bezpečnosť. Deti do šatne nevstupujú s jedlom, ani neukladajú do skrinky žiadne potraviny a nápoje. Rodičia neodovzdávajú ráno deti do triedy s jedlom, žuvačkou a pod.
- Mladších súrodencov, ktorí ešte nenavštevujú v MŠ rodičia nenechávajú pobehovať po budove (MŠ nezodpovedá za prípadný úraz)
- Oznámia učiteľke všetky zmeny a informácie, ktoré sa týkajú ochrany zdravia a bezpečnosti detí (zmena adresy, telefónneho čísla, pády, drobné úrazy)
- Za stratu cenností a hračiek, ktoré dieťa do MŠ prinesie, nepreberajú zamestnanci MŠ žiadnu zodpovednosť.
Pobyt vonku
- Pobyt vonku obsahuje pohybové aktivity detí v rámci školského dvora, alebo vychádzky.
- Vychádzka sa uskutočňuje vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov.
- Pobyt vonku sa realizuje v každom vhodnom počasí. Výnimkou sú nepriaznivé klimatické podmienky, silný nárazový vietor, silný mráz, dážď.
- V letných mesiacoch sa pobyt vonku vzhľadom na vysoké teploty upravuje.
Výlety a exkurzie
- Organizovanie výletov a exkurzií je možné iba s informovaným súhlasom zákonného zástupcu a po dohode so zriaďovateľom
- Výlet alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečnostné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti.
- Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie pedagogický zamestnanec, poverený riaditeľom, organizačne zabezpečí prípravu a priebeh výletu alebo exkurzie vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojím podpisom.
Odpočinok detí v MŠ
- Počas popoludňajšieho odpočinku detí učiteľka dbá na primerané oblečenie detí. Zabezpečí primerané vetranie, ktoré neohrozí zdravie detí.
- Odpočinok sa realizuje v závislosti od potrieb detí s minimálnym trvaním 30 minút.
- Od odpočívajúcich detí neodchádza. V prípade, že pedagóg potrebuje opustiť priestor triedy, je povinný dať deti do pokojovej činnosti a požiadať iného zamestnanca o dozor, a to len na nevyhnutne potrebný čas.
- Úprava odpočinkového režimu je v plnej kompetencii učiteľa. Ten rozhoduje o tom, akým spôsobom budú deti oddychovať, s prihliadaním na fyzickú náročnosť denných činností, ktoré deti absolvovali a na ich aktuálne potreby, obsah edukácie, náročnosť nasledujúcich činností, krúžkové aktivity a pod. v zásade však tak, aby neboli rušené deti, ktoré majú potrebu spánku.
Preberanie detí v MŠ
- dieťa od zákonného zástupcu preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po jeho odovzdanie učiteľke, ktorá ju strieda v práci, zákonnému zástupcovi, alebo inej splnomocnenej osobe.
- na prevzatie svojho dieťaťa z MŠ môže zákonný zástupca písomne splnomocniť aj svoje maloleté dieťa, nie mladšie ako 10 rokov, alebo inú osobu, ktorá po prevzatí za dieťa zodpovedá.
- zákonný zástupca je povinný prebrať svoje dieťa a opustiť MŠ do 16:00.
- ak po prevzatí dieťaťa z MŠ zostáva zákonný zástupca v školskom areáli, sa svoje dieťa preberá plnú zodpovednosť (MŠ nezodpovedá za prípadný úraz)
Starostlivosť o hygienu, zdravie a bezpečnosť detí
V starostlivosti o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí sa zamestnanci MŠ riadia všeobecne záväznými právnymi predpismi o verejnom zdravotníctve, pracovným poriadkom a internými pokynmi riaditeľky MŠ.
Ochrana detí pred sociálno-patologickými javmi
- V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učitelia povinní zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno – patologickými javmi, sledovať zmeny v správaní detí a v prípade dôvodného podozrenia z fyzického alebo psychického týrania či ohrozovania mravného vývinu dieťaťa bezodkladne riešiť problém v spolupráci s rodinou, prípadne s pedagogicko – psychologickou poradňou, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru.
- V prípade, že zákonný zástupca dieťaťa má podozrenie, alebo sa domnieva, že v triede, ktorú navštevuje jeho dieťa, dochádza k fyzickému prípadne psychickému týraniu, oznámi toto podozrenie triednej učiteľke, ako aj riaditeľke školy ihneď, ako toto podozrenie vznikne.
- V prípade, že zákonný zástupca navštívi s vlastným dieťaťom psychológa v CPPPaP, či inom špecializovanom zariadení z dôvodu podozrenia fyzického alebo psychického týrania svojho dieťaťa, je povinný o tejto skutočnosti informovať riaditeľku školy.
- Všetci zamestnanci MŠ svojim prosociálnym správaním vytvárajú deťom vzor ako jeden z prvkov prevencie sociálno – patologických javov.
Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog
Materská škola prijíma nasledovné opatrenia:
- primeranou formou informovať deti o existencii legálnych a nelegálnych drog a ich mimoriadne negatívnych účinkoch na zdravie človeka,
- viesť deti k zdravému životnému štýlu, rozlišovaniu zdravých a nezdravých návykov pre život a zdravie,
- v prevencii využívať vhodnú a dostupnú literatúru a preventívne výukové programy zakomponovať do plánov práce každej triedy,
- poskytovať deťom dostatok podnetov a možností realizácie prostredníctvom rôznych aktivít, a tým ich viesť k plnohodnotnému životu, kde by legálne či nelegálne drogy nemali svoje miesto,
- zabezpečiť v celom priestore školy prísny zákaz fajčenia,
- dbať na to, aby sa do budovy školy nedostali žiadne nepovolané osoby, a tým zamedziť možnosti zlých vonkajších vplyvov na deti,
- v prípade podozrenia na šírenie legálnych a nelegálnych drog v prostredí MŠ bezodkladne informovať kompetentných (riaditeľku a zástupkyňu), ktorí vykonajú okamžité opatrenia.
Neprítomnosť dieťaťa v materskej škole
- ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť materskej škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti
Vo všeobecnosti sa za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka na výchove a vzdelávaní podľa § 144 ods. 9 školského zákona uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach.
- § 144 ods. 11 a 12 upravuje podmienky, za ktorých škola ospravedlňuje neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka, ktorá vznikla len z dôvodu ochorenia; § 144 ods. 13 sa týka toho, že škola môže vyžadovať doklad odôvodňujúci neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka aj v iných prípadoch, t. j. nielen ak ide o neprítomnosť z dôvodu ochorenia (napr. z rodinných dôvodov, nepriaznivých poveternostných podmienok).
Neprevzatie dieťaťa pedagógom
- učiteľka materskej školy môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy.
- najčastejšími dôvodmi takéhoto odmietnutia sú: zvýšený teplota, kašeľ dieťaťa, výtok z nosa, zápaly očí, výsypové ochorenia, užívanie antibiotík (učiteľky v MŠ nemôžu podávať deťom žiadne lieky), infekčné a prenosné choroby, črevné ťažkosti – hnačka, zvracanie, vši a pod.
- pokiaľ rodič trvá na tom, že jeho dieťa je zdravé, je povinný predložiť potvrdenie od pediatra.
Ochorenie dieťaťa počas pobytu v MŠ
Ak dieťa ochorie počas pobytu v MŠ, zabezpečí pedagóg izoláciu od ostatných detí a dočasný dozor podľa aktuálnych priestorových a personálnych podmienok a bez meškania informuje zákonného zástupcu dieťaťa, ktorý je povinný si dieťa bezodkladne prevziať zo zariadenia.
Úraz dieťaťa počas pobytu v MŠ
- V prípade úrazu je učiteľka povinná ihneď informovať zákonného zástupcu a dohodnúť s ním spôsob ošetrenia dieťaťa. Ak je nutné ošetrenie u lekára, privolá zákonného zástupcu dieťaťa. Ak je potrebné, prítomná učiteľka zabezpečí pre dieťa rýchlu lekársku pomoc.
- Pedagogický zamestnanec o skutočnosti informuje riaditeľa školy a spíše zápis o úraze.
Pedikulóza
- V prípade výskytu pedikulózy problém rieši škola, rodič a pediater
- Pri akomkoľvek podozrení na možný výskyt vší (nepokoj dieťaťa, neprimerané vyrušovanie, nesústredenosť, škrabanie sa, viditeľný výskyt vší a hníd vo vlasovej časti hlavy, za ušami, v spánkovej časti) učiteľ oznámi túto skutočnosť vedeniu školy a zákonnému zástupcovi dieťaťa. Dieťa do príchodu rodiča izoluje, podľa aktuálnych možností
- Pedagóg zabezpečí informovanie ostatných rodičov na nástenke v šatni, že sa vyskytla pedikulóza
- V kolektíve sa preventívne vykonávajú kontroly vlasov s cieľom zabrániť šíreniu ochorenia v súlade s prevádzkovým poriadkom školy
- Opätovný nástup dieťaťa do MŠ je možný iba po predložení potvrdenia od lekára.
- Pedagóg je povinný ráno pri preberaní detí vykonať ranný filter.
- V prípade väčšieho výskytu vší vedenie školy zabezpečí sprísnenie hygienicko-epidemiologického režimu.
Ochrana spoločného a osobného majetku
- V budove MŠ je bez vedomia riaditeľky školy a sprievodu pracovníčky MŠ zakázaný akýkoľvek pohyb cudzej osoby
- V zmysle zabezpečenia bezpečnosti detí a ochrany exteriérového majetku školy je MŠ nepretržite uzamknutá, mimo času, keď rodičia privádzajú deti do MŠ alebo ich preberajú.
- Pri každom svojvoľnom poškodení alebo zničení majetku MŠ sa bude požadovať úhrada od zákonného zástupcu dieťaťa, ktoré poškodenie spôsobilo.
- Pokiaľ škoda vznikla nedostatočným dozorom učiteľky nad dieťaťom, náhrada škody sa od zákonných zástupcov dieťaťa nebude požadovať.
- Za bezpečnosť a ochranu spoločného majetku v triede zodpovedá učiteľka. Za uzamknutie budovy po skončení prevádzky MŠ je zodpovedná upratovačka, ktorá posledná končí zmenu.
- Ak po skončení prevádzky nie je prítomná upratovačka, je učiteľka povinná skontrolovať uzatvorenie okien a uzamknúť budovu.
- Osobné veci si zamestnanci MŠ odkladajú na určené uzamykateľné miesto.
Záverečné ustanovenia
Záväznosť Školského poriadku
Tento školský poriadok je záväzný:
- pre všetkých pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy
- pre deti a zákonných zástupcov detí, navštevujúcich MŠ Olšovany
- pre zmluvných partnerov, vykonávajúcich výchovno-vzdelávaciu činnosť s deťmi
Prípadné zmeny alebo doplnenia sa budú realizovať formou dodatkov. Dodatok k platnému školskému poriadku je možné vypracovať kedykoľvek v priebehu roka.
Vydaním nového školského poriadku sa ruší predchádzajúci školský poriadok vrátane všetkých jeho dodatkov.